Bu il respublika üzrə orta məktəblərdə təhsili uğurla başa vuran 80 məzunun qızıl və ya gümüş medala namizədliyi sürülmüşdü. Bunlar orta təhsil səviyyəsini 75 faiz "əla" qiymətlərlə bitirməklə tam orta təhsil səviyyəsində oxuduğu müddətdə fənlər üzrə cari qiymətlərinin ən azı 75 faizi, illik qiymətlərinin isə hamısı "əla" olan və bunlarla yanaşı, nümunəvi davranışı ilə fərqlənən, müxtəlif səviyyəli fənn olimpiadalarında, bilik yarışlarında, müsabiqə və layihələrdə iştirak edib mükafata layiq görülən şagirdlər idi.
Təhsil Nazirliyi namizədlərlə bağlı təklifləri araşdıraraq 39 nəfərə qızıl, 16 nəfərə isə gümüş medal verdi. Modern.az saytı nazirlikdən onların siyahısını alıb. Beləliklə qızıl və gümüş medal alan məzunlar kimdir, hansı rayon və şərəin hansı məktəbini bitiriblər? Tanış olun:
Qızıl medalla təltif olunmuş məzunlar:
Məmmədli Mətanət Zakir qızı - Akademik Z.Əliyeva adına orta ümumtəhsil məktəbinin məzunu
Məmmədova Şəlalə Vüqar qızı - 132-134 nömrəli Təhsil Kompleksinin məzunu
Abdulla Hüseyn Müseyib oğlu - Bakı şəhəri 72 nömrəli tam orta məktəbin məzunu
İsmayılov Rüfət Ənvər oğlu - Bakı şəhəri 72 nömrəli tam orta məktəbin məzunu
Quliyeva Zərifə Elşad qızı - Türkiyə Dəyanət Vəqfi Bakı Türk liseyinin məzunu
Rzayeva Sara Əbülfət qızı - Bakı şəhəri Texniki-humanitar liseyin məzunu
Səmədzadə Sevinc Yaşar qızı - Tovuz şəhəri M.Ələkbərov adına tam orta məktəbin məzunu
Hacıyev Cavid Emin oğlu - "Qafqaz" Azərbaycan-Türkiyə Özəl Gimnaziyasının məzunu
Süleymanova Elnarə Musa qızı -Bakı şəhəri 214 nömrəli tam orta məktəbin məzunu
Xəlilli Aytac Nazim qızı - Türkiyə Dəyanət Vəqfi Bakı Türk liseyinin məzunu
Cəbrayıllı Füzuli Əliş oğlu - Ucar şəhəri 6 nömrəli tam orta məktəbin məzunu
Babazadə Amil Abdul oğlu - Bakı şəhəri 287 nömrəli tam orta məktəbin məzunu
Hadizadə Abduləli Etibar oğlu - Şəki şəhəri 11 nömrəli tam orta məktəbin məzunu
Əşrəfli Seymur Azər oğlu -Bakı şəhəri 14 nömrəli tam orta məktəbin məzunu
Mehdiyeva Təyyubə Mübariz qızı -Bakı şəhəri 57 nömrəli tam orta məktəbin məzunu
Şahbazov İlkin İlqar oğlu -Türkiyə Dəyanət Vəqfi Bakı Türk liseyinin məzunu
Qasımzadə Hikmət Əli oğlu - Türkiyə Dəyanət Vəqfi Bakı Türk liseyinin məzunu
Əsgərli Zeynəb Əhəd qızı - Bakı şəhəri 2 nömrəli texniki-humanitar elmlər liseyinin məzunu
Kərimov Cavidan Əlayət oğlu -Abşeron rayon Mehdiabad qəsəbə 1 nömrəli tam orta məktəbin məzunu
Ağalarlı Şəmsiyyə Hüseyn qızı - Bakı şəhəri 54 nömrəli tam orta məktəbin məzunu
Əzizli Orxan İltifat oğlu - Bakı şəhəri 162 nömrəli tam orta məktəbin məzunu
İbrəhimli Nail Mirəyyub oğlu - Türkiyə Dəyanət Vəqfi Bakı Türk liseyinin məzunu
Əhmədova Aynur Faiq qızı - Türkiyə Dəyanət Vəqfi Bakı Türk liseyinin məzunu
Ramazanlı Azər Fazil oğlu -Türkiyə Dəyanət Vəqfi Bakı Türk liseyinin məzunu
Şamilov Şamil İlqar oğlu -Bakı Özəl Türk Liseyi Dədə Qorqud filialının məzunu
Mehdiyeva Ülkər Nemət qızı - Akademik Z.Əliyeva adına Xaçmaz şəhəri 8 nömrəli məktəb-liseyin məzunu
Niftəliyeva Nərmin Şahmar qızı - Bakı şəhəri 221 nömrəli tam orta məktəbin məzunu
Məmmədova Nərmin Azər qızı - Bakı Avropa Liseyinin məzunu
Əkbərova Əfsanə Mübariz qızı - Goranboy rayonu Xanqərvənd kənd tam orta məktəbin məzunu
Səmədzadə Aytəkin Dilqəm qızı - Goranboy rayonu Xanqərvənd kənd tam orta məktəbin məzunu
Əliyeva Fəridə Rauf qızı - Bakı şəhəri 20 nömrəli məktəb-liseyin məzunu
Osmanov Cəmil Akim oğlu - Bakı şəhəri 160 nömrəli tam orta məktəbin məzunu
Şaxverdiyev İlham Arif oğlu - Heydər Əliyev adına Müasir Təhsil Kompleksinin məzunu
Hüseynzadə İqrar İlqar oğlu - Heydər Əliyev adına Müasir Təhsil Kompleksinin məzunu
Hacıyev Elnur Elçin oğlu - Heydər Əliyev adına Müasir Təhsil Kompleksinin məzunu
Orlova Lidiya Sergeyevna - Bakı şəhəri 160 nömrəli tam orta məktəbin məzunu
Məmmədova Nərgiz İlqar qızı - 132-134 nömrəli Təhsil Kompleksinin məzunu
***
Gümüş medalla təltif olunmuş məzunlar:
Əhmədli Orxan Pənah oğlu - Səttar Bəhlulzadə adına Xarici dillər təmayüllü gimnaziyanın məzunu
Əlirzayeva Hafizə Ramiz qızı - Bakı Avropa Liseyinin məzunu
Məmmədova Gülay Rauf qızı - Bakı Avropa Liseyinin məzunu
İmanlı Cavid Oruc oğlu - Bakı şəhəri 23 nömrəli tam orta məktəbin məzunu
Kərimli Xumar Məhəmməd qızı - Ağcabədi şəhəri 3 nömrəli tam orta məktəbin məzunu
Əsədzadə Arzu Balaca qızı -Bakı şəhəri 179 nömrəli tam orta məktəbin məzunu
Məmmədov Cavid Oqtayedr oğlu -Bakı şəhəri 179 nömrəli tam orta məktəbin məzunu
Məmmədli Aytəkin Bəxtiyar qızı -Türkiyə Dəyanət Vəqfi Bakı Türk liseyinin məzunu
Kazımov Şəmsi Nəsimi oğlu -Qusar şəhəri 6 nömrəli tam orta məktəbin məzunu
Tahirov Rəşid Elşən oğlu - Quba şəhəri 3 nömrəli tam orta məktəbin məzunu
Ağazadə Leyla Gülağa qızı -Sabirabad şəhəri Z.Hacıyev adına 7 nömrəli tam orta məktəbin məzunu
Həyat Müseyib İlham oğlu -132-134 nömrəli Təhsil Kompleksinin məzunu
Marfina Yelena Vladimir qızı - İsmayıllı rayonu H.Əliyev adına İvanovka kənd tam orta məktəbinin məzunu
Yusifova Nərmin Anar qızı -Bakı şəhəri 23 nömrəli tam orta məktəbin məzunu
Alışlı İlqar Alış oğlu - Heydər Əliyev adına Müasir Təhsil Kompleksinin məzunu
Şirin Könül Rafael qızı - "XXI əsr Beynəlxalq Təhsil və İnnovasiya Mərkəzi"nin məzunu
Xatırladaq ki, Azərbaycanda orta məktəbi müvəffəqiyyətlə bitirən məzunlara qızıl və ya gümüş medalların verilməsi 1990-cı illərin əvvəllərində dayandırılmışdı. 1992-ci ildə qəbul edilən “Təhsil haqqında” qanunda 11-ci sinif məzunlarına qızıl və ya gümüş medalların verilməsi məsələsi öz əksini tapmadığından şagirdlərin belə medallarla təltifinə də son qoyulmuşdu.
Uzun müzakirələrdən sonra 2009-cu ildə qəbul edilən “Təhsil haqqında” qanunda bu ənənə bərpa edildi.
Modern.az