Bu gün saat 11.00-da Azərbaycan Respublikası Konstitusiya Məhkəməsi Plenumunun növbəti iclası başlayıb. İclasda noyabrın 7-də Milli Məclisə keçirilimiş seçkinin nəticələrinin yoxlanılması və təsdiqlənməsi məsələsinə baxılır. Modern.az-ın məlumatına görə, iclası Konstitusiya Məhkəməsinin sədri Fərhad Abdullayev açıb, hazırda müzakirələr gedir.
Xatırladaq ki, parlament seçkiləri nəticəsində majoritar sistem üzrə 125 seçki dairəsindən bütün qaliblər məlumdur.
Mərkəzi Seçki Komissiyasının yekun protokoluna görə, hakim Yeni Azərbaycan Partiyasının namizədləri Milli Məclisdə 71, bitərəf namizədlər 42 mandat qazanıb. Qalan 12 yeri Vətəndaş Həmrəyliyi (3 mandat), Ana Vətən (2 mandat), Ümid, Bütöv Azərbaycan Xalq Cəbhəsi, Demokratik İslahatlar, Böyük Quruluş, Ədalət, Vətəndaş Birliyi və Sosial Rifah (hər biri 1 mandat) partiyaları bölüşüb.
MSK-nın Konstitusiya Məhkəməsinin təsdiqinə verdiyi siyahı:
1 saylı Şərur-Sədərək seçki dairəsi: TALIBOV Vasif Yusif oğlu
2 saylı Şərur seçki dairəsi: HƏBİBBƏYLİ İsa Əkbər oğlu
3 saylı Babək-Kəngərli-Naxçıvan seçki dairəsi: MÖHBALIYEV Səttar Suliddin oğlu
4 saylı Naxçıvan şəhər seçki dairəsi: İBRAHİMOV Eldar Rza oğlu
5 saylı Şahbuz-Babək seçki dairəsi: NOVRUZOV Siyavuş Dünyamalı oğlu
6 saylı Culfa-Babək seçki dairəsi: HACIYEV İsmayıl Muxtar oğlu
7 saylı Ordubad-Culfa seçki dairəsi: HƏSƏNQULİYEVQüdrət Müzəffər oğlu
8 saylı Binəqədi birinci seçki dairəsi: ƏSƏDOV Oqtay Sabir oğlu
9 saylı Binəqədi ikinci seçki dairəsi: CƏBRAYILOV Rafael Kamil oğlu
10 saylı Binəqədi üçüncü seçki dairəsi: MUSAYEV Madər Əliəsgər oğlu
11 saylı Qaradağ seçki dairəsi: VƏLİYEV Ağalar İsrəfil oğlu
12 saylı Qaradağ-Binəqədi-Yasamal seçki dairəsi: ZABELİN Mixail Yuryeviç
13 saylı Xəzər birinci seçki dairəsi: ƏLİYEV Rauf Asif oğlu
14 saylı Xəzər ikinci seçki dairəsi: ƏLİYEVA Mehriban Arif qızı
15 saylı Yasamal birinci seçki dairəsi: HÜSEYNOV Etibar Əli oğlu
16 saylı Yasamal ikinci seçki dairəsi: MƏHƏRRƏMOV Abel Məmmədəli oğlu
17 saylı Yasamal üçüncü seçki dairəsi: QULİYEV Ülvi Zahid oğlu
18 saylı Nərimanov-Nizami seçki dairəsi: MUSABƏYOV Rasim Nəsrəddin oğlu
19 saylı Nərimanov birinci seçki dairəsi: ƏHMƏDOV Əli Cavad oğlu
20 saylı Nərimanov ikinci seçki dairəsi: ƏLİYEV Adil Abış oğlu
21 saylı Nəsimi birinci seçki dairəsi: MUSTAFAYEVA Aytən İnqlab qızı
22 saylı Nəsimi ikinci seçki dairəsi: MOLLAZADƏ Asim Nazim oğlu
23 saylı Nəsimi-Səbail seçki dairəsi: SƏMƏDZADƏ Ziyad Əliabbas oğlu
24 saylı Nizami birinci seçki dairəsi: ABDULLAYEV Rövnəq İbrahim oğlu
25 saylı Nizami ikinci seçki dairəsi: VƏLİYEVA Sədaqət Süleyman qızı
26 saylı Sabunçu birinci seçki dairəsi: MUSTAFA Fazil Qəzənfər oğlu
27 saylı Sabunçu ikinci seçki dairəsi: SALAHZADƏ Qalib Aslan oğlu
28 saylı Sabunçu üçüncü seçki dairəsi: QULİYEV Eldar Allahyar oğlu
29 saylı Səbail seçki dairəsi: MURADOV Fuad Rauf oğlu
30 saylı Suraxanı birinci seçki dairəsi: FƏTƏLİYEVA Sevinc Həbib qızı
31 saylı Suraxanı ikinci seçki dairəsi: QULİYEV Fərəc İbrahim oğlu
32 saylı Suraxanı üçüncü seçki dairəsi: ABIYEV Ağacan Qulam oğlu
33 saylı Xətai birinci seçki dairəsi: MİRƏLƏMOV Hüseynbala Fazil oğlu
34 saylı Xətai ikinci seçki dairəsi: ƏHMƏDOVA Gülər Mikayıl qızı
35 saylı Xətai üçüncü seçki dairəsi: AĞAZADƏ İqbal Fehruz oğlu
36 saylı Xətai dördüncü seçki dairəsi: SEYİDOV Səməd İsmayıl oğlu
37 saylı Nizami birinci (Gəncə) seçki dairəsi: ABBASOV Aydın Abbas oğlu
38 saylı Nizami ikinci (Gəncə) seçki dairəsi: HACIYEV Asəf Hacı oğlu
39 saylı Kəpəz birinci (Gəncə) seçki dairəsi: FƏTİYEV Xanlar Nuru oğlu
40 saylı Kəpəz ikinci (Gəncə) seçki dairəsi : QULİYEV Musa İsa oğlu
41 saylı Sumqayıt birinci seçki dairəsi: ABDULLAYEVA Leyla Arif qızı
42 saylı Sumqayıt ikinci seçki dairəsi: QASIMLI Musa Cəfər oğlu
43 saylı Sumqayıt üçüncü seçki dairəsi: BABAYEV Muxtar Bahadur oğlu
44 saylı Sumqayıt-Abşeron seçki dairəsi: SALAYEV Hacı Hacı Baba oğlu
45 saylı Abşeron seçki dairəsi: ALIŞANOV Arif Nizam oğlu
46 saylı Şirvan seçki dairəsi: QULİYEV Azay Əjdər oğlu
47 saylı Mingəçevir seçki dairəsi: MİRZƏZADƏ Aydın Böyükkişi oğlu
48 saylı Yevlax seçki dairəsi: MƏMMƏDOV İlham Kazım oğlu
49 saylı Yevlax-Mingəçevir seçki dairəsi: HÜSEYNOV Əli Məhəmməd oğlu
50 saylı Qobustan-Xızı-Sumqayıt seçki dairəsi: XANLAROVA Zeynəb Yəhya qızı
51 saylı Qusar seçki dairəsi: BADAMOV Azər Camal oğlu
52 saylı Quba seçki dairəsi: ƏHMƏDOV Vahid Qazməmməd oğlu
53 saylı Quba-Qusar seçki dairəsi: ABRAMOV Yevda Sasunoviç
54 saylı Şabran-Siyəzən seçki dairəsi: SÜLEYMANOV Tahir Süleyman oğlu
55 saylı Xaçmaz şəhər seçki dairəsi: ƏŞRƏFOV Arif Əşrəf oğlu
56 saylı Xaçmaz kənd seçki dairəsi: ƏLİYEV İlham Əli Səftər oğlu
57 saylı Kürdəmir seçki dairəsi: QƏRİBOV Fərhad Həsən oğlu
58 saylı Hacıqabul-Kürdəmir seçki dairəsi: HÜSEYNOV Rafael Baba oğlu
59 saylı Salyan seçki dairəsi: HÜSEYNOV Əliağa İzzət oğlu
60 saylı Salyan-Neftçala seçki dairəsi: AĞAMALI Fəzail Rəhim oğlu
61 saylı Neftçala seçki dairəsi: RƏHİMZADƏ Arif Qafar oğlu
62 saylı Saatlı seçki dairəsi: ƏLİYEV Cəlal Əlirza oğlu
63 saylı Sabirabad birinci seçki dairəsi: OSMANLI Ceyhun Yunis oğlu
64 saylı Sabirabad ikinci seçki dairəsi: XƏLİLOV Rüstəm Gülabba oğlu
65 saylı Saatlı-Sabirabad-Kürdəmir seçki dairəsi: ƏMİRASLANOV Əhliman Tapdıq oğlu
66 saylı Biləsuvar seçki dairəsi: KAZIMLI Xanhüseyn Hüseynağa oğlu
67 saylı Cəlilabad şəhər seçki dairəsi: HƏSƏNOV Malik Əvəz oğlu
68 saylı Cəlilabad kənd seçki dairəsi: KAZIMOV Mirkazım Məhəmməd oğlu
69 saylı Cəlilabad-Masallı-Biləsuvar seçki dairəsi: İBRAHİMLİ Fəzail Feyruz oğlu
70 saylı Masallı şəhər seçki dairəsi: ƏLİYEV Nəriman Əlibala oğlu
71 saylı Masallı kənd seçki dairəsi: AXUNDOVA Elmira Hüseyn qızı
72 saylı Yardımlı-Masallı seçki dairəsi: RÜSTƏMXANLI Sabir Xudu oğlu
73 saylı Lənkəran şəhər seçki dairəsi: QULİYEV Rüfət Atakişi oğlu
74 saylı Lənkəran kənd seçki dairəsi: RƏCƏBLİ Hadı Musa oğlu
75 saylı Lənkəran-Masallı seçki dairəsi: PAŞAZADƏ Cavanşir Hümmət oğlu
76 saylı Lənkəran-Astara seçki dairəsi: ƏSGƏROV Ziyafət Abbas oğlu
77 saylı Astara seçki dairəsi: CƏFƏROV Aslan Məmmədhüseyn oğlu
78 saylı Lerik seçki dairəsi: MƏMMƏDOV İqbal Nəriman oğlu
79 saylı İmişli seçki dairəsi: QASIMOV Əsabil Qarakişi oğlu
80 saylı İmişli-Beyləqan seçki dairəsi: QƏNİZADƏ Çingiz Aşıralı oğlu
81 saylı Beyləqan seçki dairəsi: ORUCOV Ayaz İsmayıl oğlu
82 saylı Ağcabədi seçki dairəsi: RZAYEV Tahir Musa oğlu
83 saylı Ağcabədi-Füzuli seçki dairəsi: ABBASOV Aqil Məhəmməd oğlu
84 saylı Füzuli seçki dairəsi: MURADOVA Bahar Əvəz qızı
85 saylı Şamaxı seçki dairəsi: SÜLEYMANOV Elxan Sirac oğlu
86 saylı İsmayıllı seçki dairəsi: ASLANOV Novruzəli Davud oğlu
87 saylı Ağsu-İsmayıllı seçki dairəsi: CAVADOV Ərəstun Nurəddin oğlu
88 saylı Göyçay seçki dairəsi: HACIYEV Sabir Kamal oğlu
89 saylı Göyçay-Ağdaş seçki dairəsi: HACIYEV Şəmsəddin Hümmət oğlu
90 saylı Ağdaş seçki dairəsi: ƏSƏDULLAYEV Çingiz Rauf oğlu
91 saylı Ucar seçki dairəsi: MƏMMƏDOV Elton Arzuman oğlu
92 saylı Zərdab-Ucar seçki dairəsi: ƏLİYEVA Jalə Fazil qızı
93 saylı Bərdə şəhər seçki dairəsi: ORUCOV Zahid Məhərrəm oğlu
94 saylı Bərdə kənd seçki dairəsi: BAXŞƏLİYEVA Gövhər Baxşəli qızı
95 saylı Tərtər seçki dairəsi: ALIYEV Sahib Eyvaz oğlu
96 saylı Goranboy-Naftalan seçki dairəsi: ASLANOV Mahir Məhəmmədəli oğlu
97 saylı Goranboy-Ağdam-Tərtər seçki dairəsi: MƏMMƏDOVA Gülçöhrə Hüseyn qızı
98 saylı Şəmkir şəhər seçki dairəsi: QAFAROVA Sahibə Əli qızı
99 saylı Şəmkir kənd seçki dairəsi: İBRAHİMQIZI Məlahət İbrahim qızı
100 saylı Şəmkir-Daşkəsən seçki dairəsi: QURBANLI Mübariz Qəhrəman oğlu
101 saylı Göygöl-Daşkəsən seçki dairəsi: RZAYEV Rövşən Şükür oğlu
102 saylı Samux-Şəmkir seçki dairəsi: ƏLƏSGƏROV Valeh Feyruz oğlu
103 saylı Gədəbəy seçki dairəsi: HÜSEYNOVA Sevinc Əmirəhməd qızı
104 saylı Gədəbəy-Tovuz seçki dairəsi: MƏMMƏDHƏSƏNOV Rafiq Musa oğlu
105 saylı Tovuz seçki dairəsi: PAŞAYEVA Qənirə Ələsgər qızı
106 saylı Tovuz-Qazax-Ağstafa seçki dairəsi: İSMAYLOV İlyas Abbas oğlu
107 saylı Qazax seçki dairəsi: VƏLİYEV Əhməd Abdulkərim oğlu
108 saylı Ağstafa seçki dairəsi: CƏFƏROV Nizami Qulu oğlu
109 saylı Balakən seçki dairəsi: ASLANOVA Rəbiyyət Nurullah qızı
110 saylı Zaqatala seçki dairəsi: ATAYEV Hikmət İsmayıl oğlu
111 saylı Zaqatala-Balakən seçki dairəsi: ƏLİYEVA Kamilə Əliağa qızı
112 saylı Qax seçki dairəsi: KƏRİMLİ Azər Şəmşid oğlu
113 saylı Şəki şəhər seçki dairəsi: MAHMUDOV Yaqub Mikayıl oğlu
114 saylı Şəki kənd birinci seçki dairəsi: MƏSİMLİ Əli Əhməd oğlu
115 saylı Şəki kənd ikinci seçki dairəsi: FEYZİYEV Cavanşir Əyyub oğlu
116 saylı Qəbələ seçki dairəsi: HEYDƏROV Fəttah Səməd oğlu
117 saylı Oğuz-Qəbələ seçki dairəsi: NAXÇIVANLI Aqiyə Həbib qızı
118 saylı Ağdam şəhər seçki dairəsi: ƏLİYEV Bəxtiyar Həmzə oğlu
119 saylı Ağdam kənd seçki dairəsi: SADIQOV Bəxtiyar Yusif oğlu
120 saylı Cəbrayıl-Qubadlı seçki dairəsi: ŞAHVERDİYEV Astan Nüşrəvan oğlu
121 saylı Laçın seçki dairəsi: FƏRƏCOV Nazim Fərəc oğlu
122 saylı Xankəndi seçki dairəsi: QASIMOVA Flora Qasım qızı
123 saylı Kəlbəcər seçki dairəsi: QURBANOV Cavid Qənbər oğlu
124 saylı Şuşa-Ağdam-Xocalı-Xocavənd seçki dairəsi: MƏMMƏDOV Elman Camal oğlu
125 saylı Zəngilan-Qubadlı seçki dairəsi: İSMAYILOV İmamverdi İbiş oğlu