Məhdudiyyətlərin tətbiqinə başlanılıb
Koronavirus (COVID-19) infeksiyasının yayılma sürətinin azaldılması, törədə biləcəyi fəsadların minimuma endirilməsi məqsədilə xüsusi karantin rejiminin sərtləşdirilməsini təmin etmək üçün Bakı şəhərində 2020-ci il 21 iyun saat 00:00-dan 5 iyul saat 06:00-dək məhdudiyyətlərin tətbiqinə başlanılıb.
Modern.az xəbər verir ki, bu barədə Bakı Şəhər Baş Polis İdarəsi məlumat yayıb.
Qeyd edək ki, bu gündən Bakıda, eləcədə bəzi şəhər və Abşeron rayonların ərazisində xüsusi karantin rejimi sərtləşdirilib. İyunun 19-da Baş Nazir Əli Əsədovun imzaladığı qərara əsasən, yeni növ koronavirus (COVID-19) infeksiyasının yayılma sürətinin azaldılması, habelə onun törədə biləcəyi fəsadların minimuma endirilməsi məqsədilə xüsusi karantin rejiminin sərtləşdirilməsini təmin etmək üçün Bakı, Sumqayıt, Gəncə, Lənkəran, Yevlax, Masallı, Cəlilabad şəhərlərinin və Abşeron rayonunun ərazisində 2020-ci il 21 iyun saat 00:00-dan 5 iyul saat 06:00-dək bəzi məhdudiyyətlər tətbiq edilib.