Bu ölkədə ərin arvadını döyməsinə rəsmən icazə verildi
Əfqanıstanda “Taliban” hökuməti qadınlara qarşı zorakılığı effektiv şəkildə qanuniləşdirən yeni qanun qəbul edib.
Modern.az xəbər verir ki, məlumatı “Daily Mail” qəzeti yayıb.
Yeni Cinayət Məcəlləsinə əsasən, ərlərə ciddi xəsarət yetirməmək şərti ilə arvadlarına qarşı fiziki güc tətbiq etməyə icazə verilir.
“Taliban”ın ali lideri Hibatullah Axunzadə tərəfindən təsdiqlənən 90 səhifəlik məcəllə, döyən şəxsin sosial statusuna əsaslanan fərqli cəza sistemi təqdim edir.
Məcəllənin 9-cu maddəsi əfqan cəmiyyətini dörd kateqoriyaya bölür: din alimləri (üləma), elitanın üzvləri (əşrəf), orta təbəqə və aşağı təbəqə.
Mütəxəssislərin fikrincə, bu təsnifat, əslində, "azad" və "kölə" arasındakı bölgünü yenidən quran və qadınları kölələrlə eyniləşdirən iyerarxik bir sistem yaradır.
Məcəllədə "kölə ağalarına", xüsusən də ərlərə, arvadlarına və ya tabeliyində olan qadınlara fiziki cəza tətbiq etməyə icazə verən müddəalar var.
Lakin cinayət ruhanilər və ya elit təbəqənin üzvü tərəfindən törədilibsə, cəza xəbərdarlıq və ya məhkəməyə çağırışla məhdudlaşır.
Orta təbəqənin nümayəndələri üçün oxşar cinayət həbs cəzası ilə nəticələnə bilər, aşağı təbəqə üçün isə həm fiziki cəza, həm də həbs cəzası nəzərdə tutulur.
Yeni Cinayət Məcəlləsi artıq ölkə məhkəmələrinə göndərilib. Bu sənəd Əfqanıstandan kənarda insan hüquqları müdafiəçiləri və fəallarının tənqid və qəzəbinə səbəb olub.