"Azərbaycan xalqının qədim, zəngin dövlətçilik tarixi vardır. Azərbaycanın dövlətçilik tarixində ordu qurulması, yaranması, dövləti, ölkəni qorumaq üçün qüdrətli olması həmişə diqqət mərkəzində dayanıbdır. Azərbaycan xalqı çoxəsrlik tarixində çox döyüşlərdən çıxmış, yadelli basqınlara cavab verərək, torpaqlarını qoruyaraq, qonşu xalqların, ölkələrin təcavüzünün qarşısını alaraq, yaxud da öz ərazisinin bərpasını təmin edərək çox döyüşlər etmiş, döyüşlərdən çıxmışdır.”
Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri
Bu gün Azərbaycan ictimai-siyasi, iqtisadi sabit və qüdrəti olan bir dövlət kimi, həm də güclü orduya malikdir. 105 yaşı tamam olan müzəffər ordumuzun yaradılması müstəqil Azərbaycanın dövlət quruculuğunun mühüm nailiyyətlərindən biridir.
Tarixə nəzər salsaq, görərik ki, Milli Ordumuzun yaradılması hələ Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin fəaliyyəti dövrünə təsadüf edir. 1918-ci il mayın 28-də qəbul edilmiş „İstiqlal bəyannaməsi”ndə qeyd edilirdi ki, Azərbaycan özünü xarici müdaxilələrdən müdafiə etmək, daxili düşmən qüvvələrini zərərsizləşdirmək üçün nizami orduya malik olmalı, özünün silahlı qüvvələrini yaratmalıdır. Bu səbəbdən, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin Hökuməti tərəfindən 25 min nəfərlik ordu yaratmaq vəzifəsi irəli sürüldü. Beləliklə, Nazirlər Şurasının 1918-ci il 26 iyun tarixli qərarı ilə ilk ordu hissəsi "Əlahiddə Azərbaycan korpusu” yaradıldı. Həmin ilin avqust ayının 1-də Azərbaycanın Hərbi Nazirliyi təsis olundu və ilk müdafiə naziri isə Xosrov bəy Sultanov təyin edildi.
1918-ci ilin 15 sentyabrında bolşevik-daşnak qüvvələri və Lionel Denstervilin ingilis qüvvələrinin at oynatdığı və Azərbaycan türklərinə divan tutduqları Bakını Nuru paşanın rəhbərlik etdiyi Osmanlı və Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qüvvələrindən ibarət Qafqaz İslam Ordusu erməni-daşnak işğalından azad etdi.
1920-ci ildə XI Qırmızı Ordu və Volqa-Xəzər hərbi donanmasının Azərbaycan bolşevikləri ilə yaxın koordinasiyalanmış və həyata keçirilən hərbi əməliyyatı nəticəsində Qızıl Ordunun hərbi hissələri Bakıya daxil oldu, bununla da cəmi 23 ay müstəqil olmuş Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin Hərbi Nazirliyi ləğv edildi.
1991-ci ildə dövlət müstəqilliyinin bərpasından sonra Azərbaycan Ordusunun yaradılması haqqında qərar qəbul edildi. Ulu öndər Heydər Əliyevin "Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələri günü haqqında” 1998-ci il 22 may tarixli Fərmanına əsasən iyunun 26-sı „Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələri günü” elan olundu.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin müstəsna xidmətləri sayəsində formalaşan Azərbaycan Silahlı Qüvvələri bu gün müdrik lider, böyük strateq, qalib sərkərdə - milyonların ürəyini fəth etmiş Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında öz şərəfli missiyasını uğurla davam etdirir.
Məhz bu uğurlu və uzaqgörən siyasət nəticəsində Vətən müharibəsinə qədərki 17 il ərzində ordumuzun döyüş qabiliyyəti daha da yüksəldi, maddi-texniki bazası əhəmiyyətli dərəcədə möhkəmləndi, silahlı qüvvələrimiz modernləşdirildi, ən son hərbi texnologiyaların orduya cəlb edilməsi təmin olundu və hərbçilərin sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılması istiqamətində mühüm addımlar atıldı.
Burada Azərbaycanın görkəmli şairi, dramaturqu, ədəbiyyatşünaslarından biri və Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin Qarabağ bölməsinin sədri olmuş Ənvər Əhmədin təkcə lirikası ilə deyil, vətənpərvərlik və qəhrəmanlıq motivləri ilə də zəngin olan poeziyasına nəzər salmamaq olmaz. "Bu qılınc qınında pas ata bilməz" əsəri mərhum şairin torpaqlarımızın işğaldan azad olunmasını həm İlahi hissi ilə, həm də ağıl və məntiqlə öncədən xəbər verən və xalqımızı Qələbəyə kökləyən əsərlərindən biri olub.
Şair Ənvər Əhməd digər bir əsəri "Ali Baş Komandanım, əmrinə müntəzirik…” şeiri ilə də sanki 2020-ci ildə əldə etdiyimiz şanlı Qarabağ Zəfərini öngörüb:
Ali Baş Komandanım, əmrinə müntəzirik,
Hər bir əsgər mərd, mətin, ilan başı əzirik.
Yarası göz-göz olan vətən ağrı çəkirdi,
Məkirli yağı düşmən qan toxumn əkirdi.
Üçrəngli bayrağımı bağrım üstə sıxıram,
Qarğa qonan zirvəyə qartal kimi çıxıram.
Ey ərən oğlu, ərən, haydı, deyin: qana qan,
Tətik çəkən əlindən öpəcək Azərbaycan!
…Ali Baş Komandanım, bu tarixdir, yazılır,
Tökdüyü qan içində, düşmən qəbri qazılır.
Məğlublar tarixini tərsinə yazır yağı,
Onlara bax, beləcə çəkirik biz göz dağı.