Xocalı soyqırımının 24-cü ildönümü ilə əlaqədar olaraq Millət vəkili Cavanşir Feyziyevin Türk, Serb, Urdu, Çin, Macar və Bosniya və Hersoqovina dillərində məqaləsi yayılıb. Modern.az xəbər verir ki, məqalədə Türk, Serb, Pakistan, Çin, Macar və Bosniya və Hersoqovinalı oxuculara Xocalı soyqırımı ilə bağlı ətraflı məlumat verilib.
Deputat oz çıxışının sonunda Fransa parlamentini Xocali soyqırımını tanımağa çağırıb.
Bu faciənin geniş miqyasda tanıdılması üçün Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə 2008-ci ildən etibarən dünyanın yüzdən artıq ölkəsində “Xocalıya ədalət" beynəlxalq kampaniyası həyata keçirilir. Kampaniya çərçivəsində dünyanın bir çox ölkələrində Xocalı faciəsinə həsr olunmuş tədbirlərin təşkil olunması, Ermənistan tərəfindən Azərbaycana qarşı yürüdülən işğalçılıq siyasəti haqqında əsl həqiqətlərin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılmasında mühüm rol oynayır.
Bu günə Xocalı faciəsinin Pakistan, Meksika, Peru, Çexiya, Kolumbiya, Bosniya və Herseqovina kimi dövlətlərin parlamentləri və ABŞ-ın 20-yə yaxın ştatı tərəfindən, eləcə də bir çox beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən soyqırımı aktı kimi tanınması “Xocalıya ədalət" kampaniyasının böyük uğurudur. Kampaniyanın Xocalı faciəsini soyqırım aktı və insanlığa qarşı cinayət kimi tanımaq tələbini irəli sürən Müraciətini artıq bütün dünyada on minlərlə insan imzalayıb.
Məqalənin çap olunduğu dilləri aşağıdakı linklərdən izləyə bilərsiniz: