Banklarla bağlı MONİTORİNQ
Azərbaycanın bütün mediasınının monitorinqini aparan Media Təqib Mərkəzi 2016-cı ilin fevral ayı üzrə analiz işini yekunlaşdırıb.
Xatırladaq ki, Media Təqib Mərkəzi ölkədə mövcud olan bütün sahələrin analizini aparır. Monitorinq sahəsinə ölkədə dərc olunan 100-ə qədər qəzet və jurnal (o cümlədən, 35 gündəlik qəzet), elektron vasitələrdə yayımlanan 1400 sayt (o cümlədən, 450 gündəlik yenilənən sayt), 12 televiziya  kanalı, 12 radio kanal və sosial şəbəkələr (facebook, twitter, youtube və s.) daxildirlər.
Şirkət banklar ilə bağlı fevral ayı üzrə məlumatları təqdim edir.
2016-cı ilin fevral ayında elektron mətbuatda, yəni sayt və portallarda banklarla əlaqəli 32215 xəbər yerləşdirilib. Bunlardan 30454-ü neytral, 1703-ü mənfi , 59-u isə müsbət xəbərdir.
Mənfi xəbərlər arasında “liderlər”: Texnika Bank (427 xəbər - müflis elan), United Credit Bank (224 xəbər - bank ləğv olunur), Gəncəbank (187 xəbər – bank bağlanır).
Xəbər sayına görə sıralama: